Swetry – na co zwrócić uwagę przy ich zakupie?

Swetry – na co zwrócić uwagę przy ich zakupie?

Sweter, tym bardziej ten wełniany warto kupić doskonałej jakości i o niego dbać, aby w niezmienionym stanie, posłużyć mógł nam przez długie lata. Na co zwrócić uwagę przy zakupie swetra? Co warto wiedzieć, zanim udamy się do sklepu? Z jakiego materiał kupować swetry i jak je pielęgnować, aby służyły nam jak najdłużej? Tego wszystkiego dowiesz się właśnie w naszym artykule. Zapraszamy do czytania!

Sweter swetrowi nierówny – postaw na jakość!

Co warto mieć w swojej szafie? Oczywiście swetry klasyczne damskie, które uchronią nas przed niskimi temperaturami. Jednak, aby zaopatrzyć się na zimne miesiące w odpowiedni sweter, warto co nieco o nich wiedzieć.  Przy wyborze swetra, zalecamy stawiać na naturalne materiały, czyli takie jak bawełna i wełna. Materiały sztuczne takie jak np. poliester, zupełnie nas nie ogrzeją, a jedynie się w nich spocimy. Sztuczne materiały mają to do siebie, że nie przepuszczają powietrza, przez to wyjątkowo bardzo się w nich grzejemy, a następnie pocimy, co sprawia, że nasze ciało robi się mokre, a woda, która nie ma gdzie uciec, chłodzi się na naszym ciele, przez co jest nam zimno, śmierdzimy od gromadzącego się potu i jest nam zwyczajnie nieprzyjemnie.

Z jakiego materiału kupować swetry?

Jak już wspomnieliśmy, najlepiej w tym wypadku sprawdzi się wełna oraz bawełna. Jednak to ta pierwsza ma najwięcej pozytywnych właściwości, które podczas noszenia zabezpieczają nasze ciało przed niskimi temperaturami i mokrym śniegiem. Wełna skutecznie odprowadza wilgoć, dzięki czemu nie grozi nam namnażający się na skórze pot, który nas chłodzi i sprawia, że zaczynamy nieładnie pachnieć. Wełna zapewnia też doskonałą termoizolację, dlatego sprawdzi się ona zarówno przy niskich, jak i przy wysokich temperaturach.

Jak dbać o wełnę?

Wełna nie elektryzuje się, tym samym nie przyciąga do siebie kurzu, który może powodować alergie i uczulenia. Dzięki hydrofobowym włóknom zabrudzenia wolniej wnikają w strukturę tego materiału, co sprawia, że brudzi się on wyjątkowo rzadko. Najczęściej wystarczy delikatnie przetrzeć zabrudzenie wilgotną ściereczką, aby pozbyć się niechcianych plam. Wełna nie absorbuje zapachów, dzięki czemu nie musisz jej prać po każdym użyciu. Materiał ten ma to do siebie, że im rzadziej jest prany, ty dłużej zachowuje swoje cenne właściwości, dlatego zalecane jest, aby wełniane rzeczy prać bardzo sporadycznie, kiedy zabrudzenia wniknęły za głęboko i nie da się ich pozbyć. Po zwykłym noszeniu wełnianej rzeczy wystarczy wywiesić ją na świeże powietrze, aby się przewietrzyła i to w zasadzie jest wszystko.

Zimą warto stawiać na swetry wełniane, które najlepiej zadbają o Twoje ciepło i komfort.